Mąka jest jednym z podstawowych składników wypieków, takich jak chleb, bułki, ciasta i ciasteczka. Istnieje wiele rodzajów mąk, a każda z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania w pieczeniu. Sprawdź, jakie wyróżniamy typy mąki i czym zastąpić mąkę pszenną w cieście.
Mąka pszenna
Mąka pszenna jest tą stosowaną najczęściej i dostępną w wielu odmianach. Zwykła mąka pszenna ma dużą zawartość glutenu, co sprawia, że dobrze sprawdza się do wypiekania chleba i ciasta drożdżowego, jednak stanowi problem dla osób uczulonych na ten składnik. Mąka pszenna typu 00 jest natomiast delikatniejsza i bardziej wyrafinowana, co sprawia, że stosuje się ją często do wypieku cienkiego i chrupiącego ciasta na pizzę.
Mąka żytnia
Mąka żytnia jest ciemniejsza od mąki pszennej i ma bardziej intensywny smak. Ze względu na niższą zawartość glutenu, ciasta z mąki żytniej są bardziej miękkie i wilgotne. Mąka żytnia jest często stosowana w pieczeniu chleba razowego, tradycyjnych bułek i innych wypieków.
Mąka kukurydziana
Kolejna pozycja warta uwagi to mąka kukurydziana, która ma lekko słodki smak i jest powszechnie stosowana do wypiekania m.in. chleba kukurydzianego, placków, muffinów i innych wypieków. Mąka kukurydziana jest bezglutenowa, zatem to idealna propozycja dla osób cierpiących na celiakię.
Mąka ziemniaczana
Pozyskiwana z suszonych ziemniaków mąka ziemniaczana ma delikatny smak, a to nie jedyna jej zaleta. Mąka ziemniaczana jest bezglutenowa i często stosowana w połączeniu z mąką pszeniczną, aby uzyskać lekkie i puszyste ciasta. Takie połączenie pozwala uzyskać mąkę o obniżonej zawartości glutenu przy jednoczesny mwykorzystaniu wszelkich zalet mąki pszenicznej. Mąka ziemniaczana w połączeniu lub samodzielnie jest powszechnie stosowana do wypiekania między innymi rozmaitych ciastek i biszkoptów.
Mąka ryżowa
Mąka ryżowa jest pozyskiwana zmielonych ziaren ryżu. To kolejny rodzaj mąki bezglutenowej. Jest powszechnie stosowana do wypiekania ciastek i muffinów, ale też na przykład naleśników. Mąka ryżowa jest delikatna i lekka, co sprawia, że idealnie nadaje się do wypieku ciast i ciastek nie tylko dla osób z nietolerancją glutenu, ale dla każdego, kto dba o swoją dietę.
Mąka owsiana
Mąka owsiana jest pozyskiwana ze zmielonych płatków owsianych i bogata w błonnik oraz węglowodany złożone. Jest często stosowana do wypieku ciasteczek, ciast i muffinów. Mąka owsiana może również być używana jako dodatek do innych mąk, aby zwiększyć zawartość błonnika i poprawić wartość odżywczą wypieków.
Mąka kokosowa
Mąka kokosowa jest pozyskiwana z miąższu kokosa. Wyróżnia ją słodki smak i aromat kokosowy. Jest stosowana w wypiekach dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ nie zawiera tego składnika. Mąka kokosowa jest bogata w błonnik i tłuszcze nienasycone, co sprawia, że jest idealna do wypieku ciastek, ciast i innych wypieków.
Mąka pszenna jest najczęściej stosowana do wypieku chleba i ciasta drożdżowego, jednak zawiera gluten, co dla wielu osób może stanowić poważny problem. Całe szczęście kwestia tego, czym zastąpić mąkę pszenną w cieście, nie jest niczym skomplikowanym. Z artykułu wiesz już, że istnieje wiele alternatyw.