header


PL_PSC_2022

Mistrzyni barista

news_img1

W trakcie katowickich SweetTargów odbyły się mistrzostwa Polski baristów. Mistrzynią Polski Barista 2016 została Agnieszka Rojewska z kawiarni Brisman Kawowy Bar w Poznaniu, która obroniła tytuł z roku ubiegłego. Polka będzie reprezentować nasz kraj podczas mistrzostw świata (World Barista Champioship), które w tym roku odbędą się w Dublinie (Irlandia) w dniach od 22 do 25 czerwca.

Drugie miejsce zajął Arkadiusz Domurad reprezentujący Colours of Coffee oraz Coffee Design z Warszawy, a trzecie miejsce Mariusz Szyszka reprezentujący ogólnopolską sieć kawiarni Green Cafe Nero. W zawodach wzięło udział 14 baristów. Pierwsze dwa dni trwały eliminacje, które wyłoniły finałową szóstkę. Zawodników oceniały dwa składy sędziowskie, każdy złożony z czterech sędziów sensorycznych i dwóch technicznych, a także sędziego głównego. Nad całością wydarzenia czuwał reprezentant World Coffee Events ? John Arlid Stubberud.

Mistrzostwa Polski Barista to najbardziej prestiżowe zawody kawowe. Wymagają od uczestników perfekcji w parzeniu espresso i drinków kawowych na bazie espresso. Niezbędna jest doskonałość techniczna, a także szeroka wiedza na temat kawy, którą trzeba zaprezentować w ciągu zaledwie 15 minut przygotowując i serwując jednocześnie cztery espresso, cztery napoje mleczne oraz cztery drinki dowolne na bazie espresso. Konkurencja ta jest organizowana na świecie od ponad 15 lat. Do tej pory trofeum światowe nigdy nie przypadło kobiecie, ani żadnemu reprezentantowi Polski.

Zawody odbyły się pod patronatem Polskiego Oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Kawy Najwyższej Jakości (Speciality Coffee Association of Europe ? SCAE), dzięki wsparciu sponsorów: Victoria Arduino,BRITA Polska, GoldenFruit,Café Silesia - Gryfny Kafyj, Cafetto, Royes Engineering.

© 2022 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple