header


PL_PSC_2022

20 lat z branżą

news_img1

na początku kwietnia odbędą się jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro. W ciągu dwóch dekad Targi EuroGastro zmieniały się, by stać się jednym z najważniejszych wydarzeń dla biznesu gastronomicznego w kraju.

- Jesteśmy dumni, że przez 20 lat udało nam się zdobyć zaufanie tak wielu firm. W gronie stałych wystawców, które jest naprawdę imponujące, mamy kilku dwudziestolatków, a wiele przedsiębiorstw może pochwalić się kilkunastoletnim stażem uczestnictwa w EuroGastro. Jestem niezmiernie szczęśliwa i z całego serca dziękuję im za obecność przez te wszystkie lata ? mówi Urszula Potęga, prezes zarządu firmy MT Targi Polska, organizatora imprezy.

Szczypta historii

Na udział w pierwszej edycji w 1997 roku zdecydowało się 60 wystawców, natomiast podczas czwartej liczba ta zwiększyła się już dwukrotnie. Obecnie co roku w imprezie uczestniczy około 300 wystawców. Są wśród nich firmy oferujące wyposażenie zaplecza kuchennego, sal restauracyjnych i barów, producenci i dystrybutorzy napojów i żywności, produktów i półproduktów dla gastronomii, w tym również dla cukiernictwa i piekarnictwa

Pierwsza edycja Targów EuroGastro odbyła się na Torwarze. Rok później impreza miała miejsce w Pałacu Kultury i Nauki, by w 2009 roku przenieść się do profesjonalnego obiektu targowego, jakim jest Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie.

Na przestrzeni lat zmieniała się struktura targów, które łączyły różne sektory. Początkowo Międzynarodowym Targom Wszystko dla Gastronomii EuroGastro towarzyszyły: Międzynarodowe Targi Napojów i Wyposażenia Barów Drink&Bar; Międzynarodowe Targi Technik i Usług Cateringowych Catering oraz Targi Piekarnictwa, Cukiernictwa i Lodziarstwa EuroSweet, które w 2009 roku połączyły się pod jedną nazwą EuroGastro. Dziś jest ona synonimem ważnego wydarzenia dla branży HoReCa. Warto podkreślić, że to również z tych targów wywodzą się Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli WorldHotel, które od 2008 roku funkcjonują jako niezależna impreza wystawiennicza.

Dużą rolę w kształtowaniu wizerunku EuroGastro mają patronaty wysokiej rangi instytucji i organizacji, które swym wsparciem i zaangażowaniem nadają prestiż temu wydarzeniu. Już pierwsza edycja zainteresowała główne organizacje branżowe zrzeszające przedstawicieli sektora HoReCa. Od 2002 roku targom patronuje również Ministerstwo Gospodarki.

Nowość 2016

W tym roku sektor kawowy będzie pokazany w nowej odsłonie. Po raz pierwszy pojawi się strefa Coffee Village, w której zaprezentują się producenci kawy. Będzie w można także porozmawiać z ekspertami z całego świata. Strefa ta będzie również sceną dla konkursów i innych edukacyjnych wydarzeń branży kawowej.

Wydarzenia i atrakcje związane z kawą po raz pierwszy pojawiły się na EuroGastro w 2003 roku. Od tamtego czasu organizator targów systematycznie rozwija ten sektor. Podczas najbliższej edycji po raz pierwszy zaprezentują się też kraje słynące z upraw kawy. Udział potwierdziły już m.in. Brazylia oraz Jamajka. Gościem specjalnym będzie Alf Kramer - ekspert w dziedzinie kawy, jeden z założycieli i pierwszy prezes SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) w latach 1998-2000, a także sędzia Światowych Mistrzostw Barista (WBC).

Spodziewani są również goście z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy będą dyskutować o uprawach, gatunkach i selekcji kawy. Ważnym elementem będą warsztaty kawowe i prezentacje firm, które posiadają w ofercie sprzęt i akcesoria niezbędne do przygotowywania kawy.

Coffee Village będzie także miejscem dwóch olimpiad kawowych. W dniach 6-7 kwietnia firma Apro Trade/Akademia Kawy? we współpracy z MT Targi Polska zorganizuje VIII Olimpiadę Kawy? pod patronatem SCAE. Dla młodych baristów to okazja do zaprezentowania umiejętności, wiedzy i pasji w czterech konkursowych dyscyplinach: Espresso na czas, Latte Art, Irish Coffee i Cup tasting.

8 kwietnia po raz pierwszy odbędzie się Finał I Olimpiady Kawy? dla Szkół Gastronomicznych. Zadania konkursowe obejmą przygotowanie espresso, cappuccino oraz cup tasting.

Jubileuszowa edycja Targów EuroGastro odbędzie się w dniach 6-8 kwietnia 2016 roku w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 c w Warszawie. Obowiązuje rejestracja, której można dokonać online. Więcej informacji znajduje się na stronie www.eurogastro.com.pl.

© 2022 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple