header


PL_PSC_2022

Rogale będą mniejsze

news_img1

Tegoroczne rogale świętomarcińskie będą mniejsze niż dotychczas. Unia Europejska, której przepisy chronia ten produkt, zgodziła się, by te certyfikowane słodkie wyroby ważyły mniej niż do tej pory. Dolna granica wagi rogala została obniżona z 200 do 150 g. Górna, czyli 250 g, pozostaje bez zmian.

O zgode na mniejsze rogale zabiegali w Brukseli sami poznańscy wytwórcy, którzy, jak mówią, wsłuchali się w potrzeby klientów. Ci zaś często pytali o mniejsze rogale. W związku z tym w maju zeszłego roku grupa producencka, którą tworzą wielkopolscy piekarze i cukiernicy złożyła do Unii wniosek, by rogale mogły ważyć mniej. Latem tego roku wniosek został zaakceptowany i na rynku mogą być sprzedawane rogale świętomarcińskie o wadze minimum 150 g. Dzięki temu spadnie też cena pojedynczego rogala, która powinna oscylować w okolicach 6 zł za sztukę.

Rogale świętomarcińskie są tradycyjnym przysmakiem na dzień imienin świętego Marcina, patrona głównej ulicy w Poznaniu. Od 2008 roku znajdują się na liście chronionych produktów regionalnych. Produkt jest też świetnie znany w całym kraju, a od kilku lat dzięki sprzedaży przez internet mogą go nabywać klienci z całego świata. Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku.

© 2022 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple