header


swet11

expo2020

Cologne2020

Cologne2020a

euro gastro

Będzie podatek od cukru

news_img1

Minister zdrowia zapowiedział, że rząd chce jak najszybciej wprowadzić tzw. podatek cukrowy. Miałyby zostać nim objęte wszystkie wyroby, zawierające przynajmniej 5 g cukru na 100 g produktu.

Nowy podatek ma być wprowadzony nie później niż w roku 2022 - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, taki cel został wpisany do projektu Narodowej Strategii Onkologicznej. Jak podkreślił, cel wprowadzenia „sugar tax” nie jest budżetowy, ale prozdrowotny.

Ograniczenie spożycia cukru zaleca m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Walka z jego nadmierną konsumpcją ma bowiem uzasadnienie w zapobieganiu cywilizacyjnym chorobom przewlekłym, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe (m.in. arterioskleroza) i nowotwory.

Tymczasem przeciętny Polak zjadł w 2018 roku ponad 51 kilogramów cukru. To rekordowa ilość. Eksperci alarmują, że w Polsce mimo mniejszych zakupów cukru w czystej postaci jego całkowita konsumpcja rośnie, szczególnie w formie wyrobów przetworzonych.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2020 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple