header


Brioszki w nowej odsłonie

Artykul

Francuskie słowo brioche jest używane przynajmniej od XV wieku i pochodzi od czasownika broyer (pl. ‘kruszyć, tłuc, rozcierać, rozdrabniać’). Nawiązuje do długiego procesu zagniatania ciasta. Nową i wyjątkową odsłonę tego popularnego wypieku proponuje firma CSM. Brioszki na bazie mąki z pradawnych zbóż.

Znakomity francuski szef kuchni Michel Roux, który w Londynie prowadzi restaurację Le Gavroche (dwie gwiazdki Michelin) powiedział kiedyś, że doskonała brioszka powinna roztaczać słodki, maślany zapach i mieć bogaty, ale nie mdlący smak. Inni dodają, że powinna być także delikatna, puszysta i żółta w środku. Wszystkie te wymagania spełni brioszka powstała na bazie mieszanki Waldkorn Pradawne Zboża Croissant & Brioche, którą na polski rynek wprowadziła właśnie firma CSM. To unikalna mieszanka powstała na bazie starodawnych zbóż – zawiera m.in. mąkę z płaskurki i samopszy, która nadaje wypiekom znakomity smak i unikalny charakter.

Brioszka (brioche) należy do wypieków typu viennoiserie, zwanych także półcukierniczymi. Może występować w postaci bułeczki, bochenka czy spodu do ciasta. Jej podstawowe składniki to mąka pszenna, drożdże, cukier, jaja, mleko i masło. Kluczową rolę odgrywa tłuszcz, którego proporcja do mąki w recepturze wynosi często 1:2, choć może się także wahać w przedziale od 1:4 do 9:10. Do ciasta na brioszkę można też dodać rodzynki lub ser. Po wypieku słodkie bułeczki wypełnia się często bitą śmietaną, owocami lub budyniem. We Francji brioszki są podawane na śniadanie, a także jako przekąski w trakcie dnia. Doskonale pasują do kawy, herbaty czy pitnej czekolady. Natomiast we Włoszech w briochach serwuje się lody (popularne brioche con gelato, u nas zwane „lodami po sycylijsku”).

Francuskie słowo brioche jest używane przynajmniej od XV wieku i pochodzi od czasownika broyer (pl. ‘kruszyć, tłuc, rozcierać, rozdrabniać’). Nawiązuje do długiego procesu zagniatania ciasta. Historycy żywności twierdzą, że kolebką brioszek jest Normandia, która już od średniowiecza słynęła z produkcji mleka i masła. W XVII wieku słodkie bułeczki dotarły do Paryża. Najstarszy zachowany do dziś przepis pochodzi z książki kucharskiej Françoisa Marina z 1742 roku. Ciekawostką jest, że w ówczesnym przepisie użyto drożdży piwnych (zamiast piekarniczych) oraz stosunkowo małej ilości masła. Przez stulecia receptura na brioszki zmieniała się, wraz z upływem lat zwiększała się ilość używanych do wypieku jaj i masła. Pod koniec XVIII wieku wypiekano we Francji dwa rodzaje briosz: dla ubogich, o zawartości masła od 20 do 25 procent, i dla bogatych, gdzie udział tego tłuszczu sięgał 70 procent.

Istnieją liczne odmiany brioche. Dodatkowe określenia zawdzięczają oryginalnej formie, dodanym składnikom albo regionowi, z którego pochodzą. Najbardziej znaną wersją są bułeczki z charakterystycznym „czopem” na wierzchu, upieczone w falistych foremkach do ciasta, nazywane brioches à tête albo brioches Parisiennes. Inne mają kształt podłużny, cylindryczny albo warkocza.

Odmiany regionalne

· Kouglof – z rodzynkami, pieczona w formie o kształcie wysokiej, skręconej korony (Alzacja),

  • z owocami kandyzowanymi (Akwitania),
  • z serem (Owernia),

· w kształcie warkocza, z puszystym miękiszem, aromatyzowane np. wanilią (Kraj Loary),

  • w kształcie owalnego chlebka o zbitym miękiszu (Kraj Loary),

· nadziewane orzechami laskowymi, rodzynkami i suszonymi gruszkami (region Wogezów),

· okrągły wypiek w kształcie korony, aromatyzowany kwiatami pomarańczy (dolina Rodanu).

W nowy, ciekawy sposób interpretuje popularne brioszki firma CSM. Do ich produkcji proponuje swoją najnowszą mieszankę z linii Waldkorn® Pradawne Zboża Croissant & Brioche. Mieszanka ta jest przeznaczona do wypieku francuskich przysmaków. Tym, co ją wyróżnia i nadaje jej niepowtarzalny charakter, jest udział pradawnych zbóż – pszenic samopszy i płaskurki. Dzięki unikalnej mieszance wypieki zyskują puszystość, a klient otrzymuje produkt o wyjątkowych walorach smakowych.

Podstawowa receptura na pyszne brioszki

Mieszanka Waldkorn® Pradawne Zboża C&B 1000 g

Cukier 60 g

Drożdże 100 g

Jajka 300 g

Margaryna 200 g

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki wyrabiać początkowo przez 3 minuty na niskich obrotach, a następnie przez ok. 12 minut na średnich obrotach, aż ciasto się odklei.

2. Pozostawić do wyrośnięcia przez 30 minut.

3. Podzielić ciasto na części ważące po 300 g, uformować kulki (nie uciskając ich zbytnio), pozostawić na 10 minut.

4. Uformować podłużną bułkę, włożyć do formy.

5. Garowanie – około 90 minut, w temperaturze 28ºC.

6. Pozostawić do zarumienienia, a następnie naciąć.

7. Opcjonalnie można udekorować bułkę cukrem trzcinowym.

8. Wypiekać w piecu o temperaturze 190ºC, przez około 30 minut.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2020 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple