header


Inteligentny chlebak

Artykul

Katowicki start-up ICFutureTech stworzył prototyp inteligentnego chlebaka. Pomysłodawcy mają nadzieję, że uda im się zrewolucjonizować zakupy oraz dostawy pieczywa dla gospodarstw domowych.

Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło. Chlebak jak chlebak, po prostu zwykły pojemnik na pieczywo. Ale chlebak ten wyróżnia jego ?inteligencja?, a dokładniej oprogramowanie. System tensometrów, przetwornik analogowo-cyfrowy, ośmiobitowy procesor z 32-kilobajtową pamięcią Flash oraz moduł Wi-Fi umożliwiają mu analizowanie informacji o? zawartości pojemnika. Działanie tego urządzenia polega bowiem na stałym monitorowaniu ilości pieczywa znajdującego się wewnątrz chlebaka. Dane są wysyłane za pośrednictwem sieci Wi-Fi do chmury obliczeniowej umieszczonej na zewnętrznym serwerze. Odczyty wagi są następnie przetwarzane przez system, a algorytm przewiduje, kiedy zabraknie chleba lub bułek. Stosowna informacja jest wysyłana do połączonej z urządzeniem piekarni, która na tej podstawie realizuje zamówienie. Dostawa pieczywa bezpośrednio do domu ma nastąpić w uzgodnionych wcześniej przedziałach czasowych.

Nowoczesny chlebak do swojego działania potrzebuje ciągłego połączenia z siecią internetową i wymaga stałego zasilania ze zwykłego gniazdka elektrycznego o napięciu 230 wolt.

Innowacyjność pomysłu

Prace nad rozwiązaniem trwały już od roku. W tym czasie 28-letni założyciele firmy ? Bartosz Bątorek, Jakub Król oraz Tomasz Skupiewski ? opracowali koncepcję oraz pierwsze egzemplarze urządzenia.

? IChlebak wpisuje się w światowy trend technologiczny określany jako Internet of Things (Internet Rzeczy). Polega on na podłączaniu poprzez różnego typu czujniki tradycyjnych, często mało skomplikowanych przedmiotów do sieci Internet. W ten sposób jest tworzona nową wartość, różnego typu innowacyjne usługi ? mówi Bartosz Bątorek.

? Proces ciągłego badania i przewidywania zużycia, połączony z optymalizacją uzupełniania zapasu pieczywa, można uznać za pewien przejaw inteligencji tego rozwiązania. Naszych klientów odciążamy w ten sposób od myślenia o tym, czy posiadają aktualnie w domu świeży chleb lub bułki, czy trzeba będzie iść rano do piekarni, aby starczyło na zrobienie śniadania ? wyjaśnia Jakub Król.

Dla piekarza i konsumenta

Pomysłodawcy planują współpracę z lokalnymi piekarniami oraz stworzenie szerokiego asortymentu dostarczanych produktów. Klienci mają mieć możliwość wyboru nie tylko rodzaju pieczywa, lecz także tego, jaka byłaby jego forma ? na przykład czy chleb miałby być krojony, czy nie. Oferta ma być uzupełniona o chleb fit czy chleb bezglutenowy.

Cena usługi w ramach testów to 59 złotych opłaty za montaż urządzenia, 29 złotych miesięcznie abonamentu za dzierżawę urządzenia, 5 złotych za każdą dostawę oraz koszty zamawianego pieczywa. Rozliczenia odbywają się po zakończonym i podsumowanym miesiącu.

IChlebak został również w tym czasie objęty zgłoszeniem patentowym.

? Przeprowadziliśmy badanie zdolności patentowej. Nie znaleźliśmy podobnego urządzenia na terenie USA oraz Unii Europejskiej, które byłoby przeznaczone do automatyzacji zakupu oraz dostaw pieczywa. Na tych rynkach jest to pierwsza tego typu usługa. Rozpoczynamy wersję pilotażowych dostaw na terenie kilku dzielnic Katowic. Wydaje się zatem, że będzie to pierwsze miasto, gdzie w szerszej skali zostanie udostępniona tego typu technologia dla konsumentów ? podkreśla Tomasz Skupiewski.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2020 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple