header


expo2020

Cologne2020

Cologne2020a

euro gastro

100 lat MIWE

Artykul

Od tradycji do ultra nowoczesności

Tradycyjny, ciężki, żeliwny piec opalany drewnem był pierwszym urządzeniem piekarskim jakie powstało przed stu laty w firmie Michaela Wenza. Dziś wnuczka założyciela – Sabine Michaela Wenz zarządza firmą, która rewolucjonizuje proces pieczenia pieczywa i co kilka lat przekracza kolejne bariery technologiczne.

Charakterystyczne żółto-czarne firmowe barwy dostrzec można na wszystkich najważniejszych branżowych targach na świecie. Pod tymi kolorami prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania związane z wypiekiem pieczywa. Firma MIWE od lat jest synonimem innowacyjności i imponującego postępu w dziedzinie urządzeń piekarskich.

Innowacyjne rozwiązania

Słynne hasło Edgara Wenza, syna założyciela firmy: „Nie noś tego, co można przewieźć, i nie podnoś tego, co może leżeć” zainspirowało inżynierów do pracy nad systemem piecowym niewymagającym załadunku łopatą. Efektem twórczych działań było wprowadzenie na rynek europejski w 1967 r. pierwszego pieca obrotowego. Kilka lat później (1971 r.) firma stworzyła podwaliny odpieku sklepowego, budując pierwszą stację do wypieku w miejscu sprzedaży. Idea ta była na tyle nowatorska, że określano ją jako wizjonerską. I choć początkowo nie znalazła wielu zwolenników, aktualnie nikt chyba nie ma wątpliwości, jak znaczący był to krok w piekarstwie.

Dziś urządzenia z logiem MIWE wyróżniają się znakomitymi parametrami eksploatacyjnymi – są energooszczędne, przyjazne środowisku, posiadają zaawansowane funkcje i tryby pracy, a przy tym pozostają proste w obsłudze i praktycznie niezawodne. Znakomicie wpisują się w filozofię nowoczesnego zakładu produkcyjnego – zautomatyzowanego, sięgającego po nowoczesne oprogramowanie, pozwalającego zdalnie śledzić i nadzorować proces produkcji.

Wiodące miejsce w produkcji MIWE zajmują piece: wsadowe, obrotowe, termoolejowe, wózkowe, przelotowe i oczywiście sklepowe. Po kilkuletniej przerwie firma reaktywowała produkcję pieców przelotowych. Niedawno nagrodą Trend Award wyróżniony został piec obrotowy MIWE roll in e+ za funkcję stabilizacji ciśnienia w komorze wypiekowej. Pozwala ona wyeliminować niestabilne warunki atmosferyczne, które negatywnie oddziałują na wypieki. Dzięki regulacji ciśnienia kolor skórki jest bardziej jednolity, chleb zyskuje na objętości, a sama skórka ma lepszą strukturę.

MIWE od lat traktuje zakłady piekarskie w kompleksowy sposób – patrząc na niej jak na spójny organizm. Firma słynie z doskonałych rozwiązań energetycznych, które pozwalają na optymalizacje kosztów produkcji m.in. przez systemy zarządzania energią, umożliwiające jej odzysk na poziomie aż 25 procent.

W celu optymalizacji zarządzania produkcją powstał kolejny pakiet usług, zwany MIWE connectivity. Ma on na celu całodobowy nadzór i zarządzanie wszystkimi urządzeniami w zakładzie produkcyjnym wraz z raportowaniem przebiegu pracy (i ewentualnych błędów). Tego rodzaju zapis pozwala na dopracowanie odpowiedniej krzywej temperaturowej i wilgotności dla konkretnego produktu.

Nowoczesne centrum technologiczne

Wszystkie produkty firmy i jej nowoczesne rozwiązania sprawdzić można przed podjęciem decyzji zakupowej. Doskonałym do tego miejscem jest otwarte jesienią ubiegłego roku nowoczesne centrum technologiczne - Live Baking Center. Pod tą nazwą kryje się w pełni wyposażona piekarnia wraz z zapleczem do badań i spotkań. Centrum posiada piece cyklotermiczne, termoolejowe (wsadowe i wózkowe), nadmuchowe ora pełną gamę pieców sklepowych w różnej stylistyce. Piece wsadowe obsługuje automatyczny system MIWE athlet. Działa tu także modelowy zintegrowany system odzysku energii.

Przewodnią ideą centrum jest prezentacja nowoczesnych rozwiązań w codziennej produkcji piekarskiej oraz praktyczne zastosowanie takich pakietów usług jak MIWE energy, MIWE connectivity czy MIWE baking excellence. Uczestnicy szkoleń mogą w warunkach produkcyjnych bezpośrednio przetestować oferowany sprzęt - od techniki chłodniczej aż po piecową. Od pakietu MIWE energy wraz z systemem MIWE eco:nova aż po całościowy program odpieku sklepowego i koncept kanapkowo-przekąskowy. Od techniki załadunku pieczywa do jego chłodzenia (w tym także ultra nowoczesną technologię studzenia próżniowego – vacuum coolling).. W organizowanych tu seminariach i pokazach technologicznych uczestniczą także piekarze z Polski. MIWE obecne jest na naszym rynku za pośrednictwem firmy GETH od ponad 30 lat.

***

MIWE to światowa marka reprezentowana przez rozbudowaną sieć sprzedaży (7 firm córek i 40 przedstawicielstw na kilku kontynentach). Firma posiada dwa zakłady produkcyjne: w Arnstein, gdzie powstają instalacje piekarnicze oraz w oddalonym o 100 km Meiningen skoncentrowanym na produkcji pieców sklepowych oraz związanych z tą technologią urządzeń peryferyjnych. Firma zatrudnia ok. 750 pracowników. Jej roczne obroty przekraczają 110 milionów euro. Ponad połowa sprzedaży ma miejsce na rynkach zagranicznych. Największy jej przyrost odnotowano w sektorze instalacji systemów do odzysku energii.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2020 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple