header

Pradawne Zboża


exposweet

gmbh2019

prosweets

prosweets

Sigep19_120x80_pol

kruszwica10lat

wpic

cream117

Polska drużyna do Lyonu

Artykul

Po dość długiej przerwie polscy cukiernicy wracają do Lyonu. Wystąpią tam w finale prestiżowego konkursu Coupe du Monde de la Pâtisserie.

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce przed 30 laty w 1989 roku, a pomysłodawcą światowej rywalizacji był mistrz cukiernictwa Gabriel Paillasson. Wielki finał odbywa się co dwa lata podczas Międzynarodowych Targów Sirha. Ten prestiżowy konkurs stał się jednym z głównych wydarzeń cukierniczym na świecie. Konfrontuje zespoły z całego globu, złożone z eksperta od czekolady, cukiernika i specjalisty od lodów. Na oczach jury i szerokiej publiczności wszystkie zespoły prezentują swoje umiejętności, talenty oraz kreatywność.

Najbliższy finał Coupe du Monde de la Pâtisserie odbędzie się 27 i 28 stycznia przyszłego roku i będzie świetną okazją do celebrowania 30 rocznicy powstania konkursu.

W wydarzeniu tym udział wezmą reprezentacje 22 krajów (m.in. Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Japonia, Meksyk, Wielka Brytania, Włochy, USA). W tym międzynarodowym gronie jest także polska ekipa, którą tworzą – Michał Doroszkiewicz (team manager, odpowiedzialny za pracę z czekolady), Marek Moskwa (wykona eksponat z cukru) oraz Damian Wiśniewski (rzeźba z lodu). Polskim jurorem będzie Jarosław Nowakowski.

Start w Lyonie to wymagające dla cukierników wyzwanie.W trakcie 10 godzin mają do przygotowanie kilka cukierniczych kreacji. Nowością przyszłorocznego finału są wegańskie desery – mają zostać wykonane bez udziału produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz nich narodowe drużyny mają przygotować 3 czekoladowe torty oraz 2 torty lodowe, a do tego eksponaty z karmelu, czekolady i lodu. Kolejnym wyzwaniem, które organizatorzy postawili przed uczestnikami jest konieczność wykorzystania miodu przy wypieku biszkoptu. To z kolei ukłon w stronę współpracującego z konkursem Krajowego Związku Pszczelarzy Francuskich i zaakcentowanie problemu ochrony pszczół. Te dodatkowe zadania wpisują się w motyw przewodni imprezy, który zawarty został w haśle – Natura, fauna i flora.

Finał konkursu zaplanowany został na dwa dni. Polska ekipa wystąpi w drugim dniu, w poniedziałek, 28 stycznia. Tego samego dnia wystartują m.in. rywale z Wielkiej Brytanii, Tunezji, Algierii, Malezji, Chin i Szwecji.

Warto przypomnieć, że Polacy po drodze do finału w Lyonie, wiosną tego roku, uczestniczyli w europejskich eliminacjach w Turynie. Co prawda nie udało im się zdobyć tam bezpośredniej kwalifikacji, ale ich praca zdobyła uznanie jurorów, a ci zdecydowali się przyznać im umożliwiającą start w finale „dziką kartę”.

Podczas eliminacji cukiernicy mieli zaledwie 5 godzin na przygotowanie deseru z mrożonych owoców,10 deserów na talerzach oraz eksponatów z czekolady i karmelu.

Motywem przewodnim, wokół którego poruszali się nasi cukiernicy był „Mały książę”. Bazując na tym magicznym temacie Michał i Marek opowiedzieli własną historię, prezentując publiczności i jurorom swoje emocje, zdolności i umiejętności artystyczne oraz wiele technik użycia różnych surowców.

- Walczyliśmy do końca, skoncentrowani na tym co mamy wykonać w bardzo wąskich ramach czasowych, w końcu pięć godzin to bardzo mało, ale udało się i jesteśmy z tego powodu naprawdę bardzo szczęśliwi – podsumował start w eliminacjach Michał Doroszkiewicz.

W trakcie przygotowań do finału, polski zespół został poszerzony o trzeciego cukiernika, specjalistę od rzeźby w lodzie. Ekipę uzupełnił Damian Wiśniewski, który rok temu, wykonując podobne zadanie, był członkiem drużyny na Coppa del Mondo della Gelateria w Rimini.

Polskiej drużynie będziemy kibicować. Relacją z występu we Francji ukaże się w kolejnym wydaniu naszego czasopisma.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2017 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple