header

Pradawne Zboża


exposweet

gmbh2019

prosweets

prosweets

Sigep19_120x80_pol

kruszwica10lat

wpic

cream117

Tylko 1% dodanego cukru

Artykul

Callebaut wprowadza do swego portfolio nową czekoladę, która zawiera zaledwie jeden procent dodanego cukru. Firma wpisuje się w międzynarodowy trend redukcji tego składnika w produktach spożywczych.

Cukier jest obecnie źródłem obaw konsumentów na całym świecie oraz problemem, z którym zmagają się rządy państw, ponieważ spożywanie go odbija się na zdrowiu tysięcy ludzi. Można więc powiedzieć, że stoimy u progu historycznej zmiany — zwrotu ku znacznie subtelniejszej słodyczy, odczuwanej jedynie za sprawą naturalnych składników.

Już w kilkunastu krajach Europy obowiązuje podatek od cukru. Taką metodę walki z otyłością stosują m.in. Francja, Węgry, Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia Katalonia. W tej grupie liderem jest Norwegia, gdzie obowiązują aż trzy rodzaje akcyzy na cukier: podatek od cukru, podatek od czekolady i innych słodyczy oraz podatek od słodkich napojów.

Nowe obostrzenia finansowe mają skłonić firmy spożywcze, by włączyły się do walki z otyłością i wywołanymi nią chorobami, np. cukrzycą typu 2 lub zaburzeniami metabolizmu. Producenci produktów spożywczych powoli zaczynają tak modyfikować receptury swoich wyrobów, by było w nich mniej cukru lub by cukier zastępować słodzikami. W Wielkiej Brytanii takie działania wymusiła na nich Public Health England, instytucja dbająca o zdrowie obywateli, która zobowiązała firmy spożywcze, by do 2020 roku obniżyły poziomu cukru w produktach – o 20 proc.

Nowa czekolada ecl1pse zawiera tylko 1 procent dodatku cukru i nie ma żadnych innych dodatkowych sztucznych substancji. Ma za to około dwukrotnie więcej mleka i kakao niż zwykła mleczna czekolada. Jest ciemniejsza, delikatniejsza, bardziej intensywna i kremowa niż jakikolwiek inny produkt tego typu. Produkty ecl1pse pozwalają zredukować zawartość cukru we wszystkich deserach i wypiekach od 20 do 50%.

Oryginalny produkt otrzymał wyróżniająca go nazwę, w której literkę „i” zastąpiono cyfrą 1, podkreślającą wyjątkową cechę. Ecl1pse, czyli „zaćmienie” - w tym kontekście nawiązuje do połączenia ciemnego, intensywnego smaku kakao z jasną, kremową słodyczą mleka. Jest jak słońce i księżyc, które zlewając się w jedność podczas zaćmienia, zapierają dech w piersiach. Producent zakłada, że konsumenci być może nie od razu przywykną do naturalniejszego smaku, ale stawia na promocję naturalnego smaku czekolad ecl1pse i delikatną słodycz, pochodzącą głównie z mleka, nie zaś z nadmiaru dodanego cukru.

Ecl1ipse smakuje najlepiej jako składnik musów czekoladowych, brownie, lodów, ciast typu moelleux (fondantów) i wielu innych dodatków do ciast i deserów. Wystarczy zastąpić zwykłą czekoladę produktem ecl1pse, by z łatwością zmniejszyć zawartość cukru. Co więcej, ecl1pse nada ciastom i deserom intensywniejszego smaku czekolady, z wyraźnymi, bogatymi nutami: mleczną i kakaową.

Ecl1pse można wykorzystać jako zamiennik masy kakaowej i łączyć także ze zwykłą czekoladą. Zabieg taki wzmocni smak mlecznej czekolady, a przy okazji zmniejszy zawartość cukru w prosty i wygodny sposób. Wystarczy uwzględnić w recepturze taką ilość ecl1pse, która pozwoli osiągnąć pożądany efekt smakowy i zamierzony poziom cukru.

Nowa czekolada z powodzeniem może być wykorzystywana także jako samodzielny produkt i konsumowana w czystej postaci. Intensywny smak kakao i słodycz mleka tworzą połączenie, które mogą się spodobać wymagającym miłośnikom czekolady, choć oswojenie się z nowym smakiem może wymagać czasu.

Jak sprawdzono w testach czekolada ecl1pse sprawdza się najlepiej w połączeniu z mniej tłustymi śmietanami (np. do ganaszy i musów czekoladowych) lub mieszanką śmietany i mleka. Rezultaty są jednak warte tego wysiłku, a klienci z pewnością docenią jej delikatny, kremowy smak.

Na stronach internetowych Callebaut dostępne są broszuru z ciekawymi recepturami na czekoladowe wyroby zawierające ecl1pse.

Podaj adres e-mail, aby otrzymywać informacje na temat nowości na stronie*

X "Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Agencja Mediowo-Konsultingowa ZOOM Spółka Cywilna Barbara Zając, Grzegorz Olma, Newslettera z informacjami związanymi z Serwisem www.wpiekarni.pl i zamieszczonymi w jego ramach informacjami handlowymi.

© 2017 - ZOOM Agencja Mediowo-Konsultingowa B.Zając, G.Olma

Created by Nubsoft - Make IT Simple